LOKALNE DZIEDZICTWO HISTORYCZNO PRZYRODNICZE
Niedźwiedź (niem. Barenbruch)
Niedźwiedź – wieś ulicówka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, w gminie Kobylanka nad Miedwinką. Pierwsza wzmianka na temat wsi pochodzi z 1754 roku. Wieś ta założona została w XVIII wieku na miejscu wykarczowanych lasów, w ramach kolonizacji Pomorza, realizowanej z inicjatywy króla Prus Fryderyka Wielkiego.
Jest to wieś ulicówka, położona na południe od linii kolejowej Reptowo – Szczecin – Zdunowo.
Niedźwiedź to malownicza wieś położona w gminie Kobylanka, otoczona pięknymi lasami. Jedną z największych atrakcji jest 5-te co do wielkości jezioro w Polsce - Jezioro Miedwie.
I właśnie ze względu względu na atrakcyjne położenie w pobliżu łąk i lasów oraz bliskość Szczecina wieś przekształca się w miejscowość letniskową. W jej środku znajduje się niewielka kaplica oraz obelisk poświęcony ofiarom I wojny światowej, pochodzącym z tej miejscowości.
Na północny zachód, przy drodze do Zdunowa znajduje się leśniczówka Gajęcki Ług zbudowana w 1868 r., przy niej zlokalizowana była smolarnia. Na południe od Niedźwiedzia przy drodze krajowej nr 10 znajduje się druga leśniczówka – Morawsko. Zbudowano ją w 1872 roku wraz z karczmą. W pobliżu leśniczówki znajduje się zagajnik bukowy – Dziewięć misiów, uznany za pomnik przyrody. Według legendy w tej okolicy została upolowana ostatnia niedźwiedzica z dziewięciorgiem młodych żyjących w Puszczy Goleniowskiej.
Do sołectwa Niedźwiedź należy leśniczówka Morawsko, która w dokumentach wymieniana już była w 1872 roku wraz z działającą tam karczmą. W pobliżu, po południowej stronie szosy Szczecin – Stargard, rośnie zespół starych buków – „9 misiów”, uznanych za zbiorowy pomnik przyrody. Według legendy, w tej okolicy została upolowana ostatnia niedźwiedzica i 9 misiów żyjących w Puszczy Goleniowskiej.
Jest to cicha , zielona, wieś, gdzie wielu mieszkańców Szczecina pragnie tu zamieszkać. Ze względu na to iż, moja rodzina mieszka w tej wsi 70 lat jest to miejsce do którego podchodzę bardzo sentymentalnie. Wieś rozwija się jednak jest wiele pokoleń, które tu mieszka i nie wyobrażają sobie żyć gdzie indziej.
PATRZĄĆ NA HISTORIĘ TEJ WSI I MOJEJ RODZINY CHCIAŁAM STWORZYĆ MIESJCE
dla ludzi, którzy kochają takie tereny i uciekają od zgiełku miasta. Jako mieszkaniec tej wsi czerpię wiele radości z możliwości korzystania z przyrody, która mnie tu otacza i do tego będę zachęcać swoim klientów. Niedźwiedź to unikalne miejsce, gdzie chcę połączyć naturę i sztukę, oferując inspirujące przestrzenie do kreatywnych działań.
Pole Golfowe Binowo Park rozpoczęło swoje funkcjonowanie w 2000 roku. Swoim zasięgiem obejmuje przepiękny teren Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. Pola golfowe otoczone są Puszczą Bukową. Binowo Park stwarza doskonałe warunki do organizacji imprez integracyjnych, konferencji, turniejów korporacyjnych oraz różnorakich przyjęć okolicznościowych.
Puszcza Bukowa, jest kompleksem leśnym. Należy do Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, który powstał w 1981 roku. W Puszczy Bukowej dominują lasy liściaste – zwłaszcza bukowe. Na tym terenie mieści się wiele wzgórz, a także strumieni, które należą do trzech zlewisk, tj. Płoni, Odry, Krzekny.
Turyści powinni również wziąć pod uwagę Kąpielisko w Zieleniewie w okolicach Szczecina nad Jeziorem Miedwie. Akwen posiada wszelką niezbędną infrastrukturę, jest miejscem bezpiecznym do wypoczynku i kąpieli. Panują tu wspaniałe waraunki rekreacyjno-wypoczynkowe.
Jezioro Szmaragdowe położone jest na osiedlu Szczecina znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa". Jest to sztucznie utworzone jezioro o pięknym, niezwykłym, szmaragdowym kolorze. Tak nietypowe zabarwienie wody powstało na skutek wydzielania się węglanu wapnia, który pochodzi z rozpuszczonego kalcytu. Jezioro powstało w miejscu dawnej kopalni kredy, która została zalana przez wodę.